“KARDEŞİNİ SEÇ " in KURUMSAL YAPISI

“KARDEŞİNİ SEÇ ” on üç yıldır çalışmalarını sürdüren bir sosyal paylaşım etkinliğidir. 2004 de hiçbir dernek ve vakfa bağlı olmadan (www.kardesinisec.com) internet ortamında başlamıştır. İllerdeki gönüllülerin katkıları ile yurt sathına yayılmıştır. Bu süreçte amacı doğrultusunda yaptığı uygulamalarla büyük bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip olmuştur.

Bu bir yardım çalışması değildir. O nedenle "Asla Para Göndermeyin" ana fikrimizdir. Kardeşler kardeşlere hatırlarını sorup, sevgilerini yollarken hediye olarak ufak tefek ihtiyaçlarını yollamaktadır. (kitap,defter,giyecek eşyaları)

Uygulama 2004 yılında kardeşten kardeşe bir dost eli uzanmalıdır ana fikrinden hareketle Diyarbakır'da başlamıştır.

On üç yılda , 78 ilimizde 2788 okulda 130 binin üstünde çocuğumuz kardeşleri ile kucaklaştı. Yaklaşık 600 köy okuluna kütüphane kurduk. Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere Hakkari’den Edirne’ye kadar Türkiye’nin dört bir yanında maddi imkânsızlıklar içinde okuyan binlerce çocuğa ulaştık. Eğitimlerini desteklerken yaşama sevinci verdik. Yurt içinden ve yurt dışından(Japonya’dan, Kore’den, Almanya’dan, Avustralya’dan, Amerika ve Avrupa’dan ) gönüllü abla ve ağabeyler, kardeşlerine dost ellerini uzattılar. Kardeşler, kardeşlerini tanıdı. Para dışında her türlü destek yapıldı.

Çocuklarımız bu sene itibari ile üniversiteleri bitirmeye başladılar.

Kardeşini Seç eylemi hiç bir maddi destek almadan bugünlere geldi. Şimdi çalışmalarımıza yeniden başlıyoruz. Artık boyut değiştirmek istiyoruz. Dünya kardeşliğini kurmak ana hedefimiz. Türkiye'de yaşayan çocuklarla, başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayanları tanıştırmak istiyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Kardeşini Seç'in itici gücü olan "Asla Para Göndermeyin" çağrısı bu eylemimizin de ana fikri olacaktır.

CENGİZ TÜNAY

İletişim: Cengiz Tünay
Merkez Mh. İskete Sok.No18 D 2 Şişli- İstanbul
Tel: 0532 277 16 13
E-posta: info@kardesinisec.com / cengiztunay@kardesinisec.com

Tasarım ve Kodlama: Soner YUSUFOĞLU // shoanleer@gmail.com