KARDEŞİNİ SEÇ SERÜVENİM

Hiç beklemediğim bir anda postadan haber vermişlerdi babama; bana ait bir zarfın olduğunu, bundan sekiz yıl önce…

Bir zarfın içinde bir fotoğraf, zarf, kağıtlar, renkli kalemler vs. .. sıcacık bir kutu Fotoğrafında gülen, bakışlarından bana güven veren “Burcu abla" ve “KARDEŞİNİ SEÇ” tanışmam...

Burcu ablamla beraber hayatıma birçok şey girmişti. Daha önce görmediğim renkli zarflar, kalemler, kâğıtlar o küçücük kutunun içinde bir gökkuşağı vardı sanki... En önemlisi de mektupla tanıştım. Bir yanım çok mutluydu bir yanım ise eyvah! Şimdi ne olacak? Nasıl mektup yazacağım? Daha önce hiç yazmamıştım. Ya yazımı beğenmese (yazım çok kötüydü.) A4 kâğıdına yazdığımda harfler adeta birbiriyle dans ediyordu. İlk mektubumu ben yazmadım ablam yazdı ve yolladık. Bir süre bu böyle devam etti. Yazımın çirkinliğini anlatamam size bir sürü yazım yanlışı, noktalama yanlışları vardı. Burcu ablam durumu anlayışla karşıladı. Artık mektup yolladığımda hem benim mektubum geri geliyordu ,hem de mektubumun cevabı. Mektubumda yaptığım yanlışlar kırmızı kalemle çiziliydi. Böylelikle Türkçem biraz düzeldi.
Geleceğe dair bir beklentim ve kendime güvenim yokken, Ertunç ailesi, sihirli bir değnek gibi dokundu hayatıma. Kendime güvenim arttı. Benden olumlu işler bekleyen iki ailem vardı artık, Mektuplar köprü kurdu yüreğimizde . Ertunç ailesi beni bağrına bastı. Ailemin bir parçası da onlar oldu.
Liseye başlamadan İstanbul’la gidip onları yakından tanıdım. Kültür farkını, yaşam biçimini, hayat şartları o kadar farklıydı ki… Ben doğunun bağrında sekiz çocuklu ailenin sadece bir ferdiyim. Yaşam şartlarımız, kültürümüz çok farklıydı. İstanbul o kadar kalabalık bir şehirdi ki, o kadar insanı arabayı bir arada hiç düşünmemiştim. İlk izlenimim bu olmuştu.
Şimdiki Gülsüm konuşurken yüzü kızarmıyor artık. Çekinerek konuşmuyor Her konuda ve ilişkilerde çok cesaretliyim artık. Şimdi başarı bavulum ağzına kadar tıka basa dolmayı bekliyor. Hedeflerim, yapacaklarım, planlarım var. Hayata güvenle bakabiliyorum. Gülsüm büyüdü, tahsilini tamamladı. Artık ana çocuk sağlığı ve kreş öğretmeniyim. Yetiştireceğim çocuklar da birer Gülsüm olacaklar, bundan eminim...
Sevgili Ertunç ailesine ve diğer aile bireylerine o kadar şey borçluyum ki… Şu anki Gülsüm onlar sayesinde bu durumda. Doğunun yaşam koşulları yıldırmadı. Yokluk, imkânların azlığı ve çoğu güçlükler aşıldı el ele. Yazacak anlatacak çok şey var aslında ama yaşamak gerek bu tarifsiz duyguyu. Sizde bir kardeş seçip onun kapalı kapılar ardındaki dünyasına bir ışık olabilirsiniz.

Gülsüm TOPLU / Öğretmen


İletişim: Cengiz Tünay
Merkez Mh. İskete Sok.No18 D 2 Şişli- İstanbul
Tel: 0532 277 16 13
E-posta: info@kardesinisec.com / cengiztunay@kardesinisec.com

Tasarım ve Kodlama: Soner YUSUFOĞLU // shoanleer@gmail.com